آموزش تولید زغال فشرده

آموزش تولید زغال فشرده | راه اندازی خط تولید زغال فشرده

تولید زغال فشرده اقدامی تخصصی است که نیازمند دانش و تجربه و شناخت مواد اولیه می باشد. آگاهی از حوادث و خطرات احتمالی، نحوه تهیه و نگهداری از مواد اولیه، فرایند تولید و … از مواردی است که تولید کنندگن باید آن را فرا بگیرند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با آموزش تولید زغال فشرده و راه اندازی خط تولید زغال صحبت کنیم. همراه ما باشید.

آموزش تولید زغال فشرده

برای راه اندازی خط تولید زغال فشرده نیاز به مدرک خاصی ندارید و کارشناسان ما در شرکت آرکو ماشین، با چندین دهه تجربه، آموزشهای لازم را به صورت تئوری و عملی در اختیار شما قرار می دهند.

زغال در زندگی انسان، استفاده های بسیاری دارد. روشن کردن شعله و آتش برای درست کردن غذا و … از کاربرد های زغال است. در تولید و ساخت زغال، از مواد اولیه ای مانند خاک اره، خاک زغال، پوست گردو، پوست بادام و … استفاده می شود. این مواد ابتدا توسط دستگاهی مخصوص جداسازی و سرند می شوند و سپس داخل دستگاه فشرده سازی هیدرولیک می روند.

این فشرده سازی با غشار زیاد انجام می شود و هیچگونه مواد چسبناکی به آن اضافه نمی شود. مواد بعد از فشرده سازی، به صورت مستطیلی یا چهار گوش به قطعات کوچکتر تبدیل می شود.

مواد اولیه تولید زغال فشرده

مواد اولیه تولید زغال شامل خاک اره، پوسته برنج، پوست ناگیل، پوست گردو، شاخه ها، پوست بادام زمینی و انواع مختلف چوب سخت و … می باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید زغال

خط تولید دستگاه زغال، شامل موارد زیر است:

  • دستگاه آسیاب
  • دستگاه سرند
  • دستگاه مشعل
  • دستگاه زغال ساز یا اکسترودر
  • سیکلون
  • لوله خشک کن و فن خشک کن
  • پالت
  • خفه کن
  • کوره سنتی یا صنعتی


بیشتر بخوانید: درآمد تولید زغال فشرده چقدر است؟ 


روش های تهیه زغال فشرده یا ذغال چینی

به طور کلی برای تهیه و تولید زغال چینی در سطح جهان  از دو روش سنتی و مکانیزه استفاده می شود که به طور مختصر به این دو روش می پردازیم.

تهیه ی ذغال به روش سنتی

برای تولید با روش سنتی ابتدا شاخه درختان را اندازه گیری می کنند و آن را آتش می زنند. این کار باعث به وجود آمدن گاز های شیمیایی و آلودگی زیست محیطی می شود. در صورتی که این کار را در محیط کوره انجام دهند بهتر است ولی به طور کلی بهتر است از روش مکانیزه استفاده شود.

تهیه ی ذغال به روش مکانیزه

در روش مکانیزه ابتدا مواد اولیه را به وسیله دستگاه مخصوص خرد می کنند و سپس با دستگاه تسمه نقاله، به کوره پخت منتقل می کنند. در این روش به جای قطع درختان، از ضایعات چوب و خاک اره و مواد دور ریختنی استفاده می کنند. پس از انجام همه این کار ها، زغال را آسیاب می کنند و در حوضچه مخصوص شستشو می دهند و پس از خشک شدن، قالب گیری و به وسیله دستگاه پرس اکسترودر، با فشار زیاد پرس می کنند و در نهایت با برش به اندازه های گوناگون برش می زنند و آماده مصرف می شود.

پاسخ پرسش های متداول

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی تولید زغال چیست؟

دستگاه آسیاب
دستگاه سرند
دستگاه مشعل
دستگاه زغال ساز یا اکسترودر
سیکلون
و...

آیا هر کسی می تواند خط تولید زغال فشرده راه اندازی کند؟

تولید زغال فشرده اقدامی تخصصی است که نیازمند دانش و تجربه و شناخت مواد اولیه می باشد. آگاهی از حوادث و خطرات احتمالی، نحوه تهیه و نگهداری از مواد اولیه، فرایند تولید و ... از مواردی است که تولید کنندگن باید آن را فرا بگیرند.

مواد اولیه تولید زغال فشرده چیست؟

مواد اولیه تولید زغال شامل خاک اره، پوسته برنج، پوست ناگیل، پوست گردو، شاخه ها، پوست بادام زمینی و انواع مختلف چوب سخت و ... می باشد.

پانوشت: آموزش تولید زغال فشرده , تهیه زغال فشرده , راه اندازی خط تولید زغال فشرده , هزینه تولید زغال فشرده