ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده

ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده

در تمام محیط های کاری بخصوص شرکت های تولیدی کارکنان رابطه مستقیم با فرآیند تولید، مواد اولیه و تجهیزات دارند. هرکاری سختی خود را دارد اما کارکنان باید تمام تلاش خود را برای حفط ایمنی در محیط کار انجام دهند. ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده نیز از مسائل مهم و متاسفانه کم اهمیت در میان مشاغل می باشد. کارگران تولید زغال با کوره های زغال سر و کار دارند و زمان زیادی را داخل کوره سپری می کنند. بدین منظور فعالیت در این زمینه نیز مستلزم رعایت نکات ایمنی می باشد. نکاتی که امروز به شما عزیزان میگوییم برای جلوگیری از هر گونه مشکل در کارگاه شماست و رعایت این نکات کار سختی نیست. در ادامه این مقاله آموزشی آرکو ماشین با ما همراه باشید تا در صورتی که هر کدام از نشانه های زیر را در کارگاه خود مشاهده کردید فورا برای رفع آن اقدام نمایید.

اهمیت ایمنی در کارگاه تولید زغال

ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده برابر است با حفظ سلامت خودتان و کارکنان شما و حفظ روند تولید و محصولات شما. در صورت بروز یک مشکل کوچک شاید تمام محصول تولیدی نابود شود پس همیشه ایمنی را الویت قرار دهید. اکثر مشکلات در کارگاه های تولید زغال به دلیل اشتعال و آتش سوزی ناشی از عملیات حرارت دهی و مشتعل کردن مواد اولیه می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با اصول ایمنی در کارگاه تولید زغال آشنا کنیم. در ادامه راجع پنج مورد طلایی که دانستن آن ها به شما کمک بسیاری می کند صحبت خواهیم کرد:

 • بسته بندی زغال به صورت داغ

بسته بندی زغال به صورت داغ از نکاتی است که بسیاری از افراد آن را رعایت نمی کنند. کارفرما باید حتما به کارگر اعلام کند که تا زمانی که زغال خنک نشده بسته بندی نباید صورت گیرد. کارگران باید حین خارج کردن زغال از کوره از وسایل ایمنی مثل دستکش های مخصوص استفاده کنند زیرا زغال پس از خروج از کوره بسیار داغ و پر حرارت می باشد. پس از خارج کردن زغال از کوره، زغال باید روی سطح صاف و خنک قرار گیرد و زغال ها قبل از خنک شدن نباید روی هم چیده شوند. پس از اطمینان از خنک شدن زغال ها زمان بسته بندی فرا می رسد.

 • باز کردن ترموکوپل آنالوک مشعل

ترموکوپل مشعل از قطعات مهم و اصلی کوره ها برای ایجاد حرارت و مشتعل سازی می باشد. این قطعه در زمان نصب و راه اندازی کوره زغال باید درست در جای مناسب خود قرار گیرد. نصب این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است اما متاسفانه بعضی افراد حین نصب کوره این قطعه را بر می دارند یا به درستی در جای خود قرار نمی دهند. عدم وجود ترکوموپل موجب قطع برق در کوره خواهد شد، این در صورتی است که گاز به طور یکنواخت در حال انتقال به کوره زغال می باشد. در نتیجه این امر، هرگونه جرقه با آتش سوزی و انفجار همراه است، حتما در زمینه راه اندازی خط تولید زغال از افراد با تجربه کمک بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

بیشتر بخوانید:انتخاب کوره مناسب

 • عدم وجود تهویه مناسب در کارگاه

هنگام راه اندازی کارگاه زغال، تهویه را به هیچ وجه فراموش نکنید. تولید زغال فشرده با تولید گاز و دود همراه می باشد و تجمع دود و گاز در محیط کارگاه باعث آسیب به سیستم تنفسی کارگر و عدم تمرکز لازم برای ادامه فعالیت می شود. با توجه به ابعاد کارگاه خود باید حداقل ۲ تا ۳ عدد تهویه سقفی داشته باشید تا دود و مواد مضر از این راه خارج شود. همچنین وجود ماسک نیز فراموش نکنید و در روند تولید حتما از ماسک های مخصوص استفاده نمایید.

 • تجهیزات اطفاء حریق

کارفرما حتما باید برای کارگاه کپسول آتش نشانی تهیه کند. محل قرارگیری کپسول های آتش نشانی از اهمیت بالایی برخوردار است و با توجه به ابعاد کارگاه باید در مکان هایی قرار گیرد که در شرایط اضطراری دسترسی به آن برای عموم افراد ساده باشد. کپسول کف جزء موارد مهم است که باید حتما در کارگاه تولید زغال فشرده قرار گیرد. همچنین فراموش نکنید که کپسول های آتش نشانی باید توسط شرکت به صورت سالانه شارژ شود.

 • لباس ایمنی

پوشیدن لباس ایمنی یا استفاده از وسایل ایمنی مثل دستکش، عینک و ماسک لازمه کارکنان در تمام مشاغل تولیدی می باشد. در کارگاه تولید زغال نیز با توجه به دودهای موجود در فضا و کارکردن با کوره زغال، لازم است حتما کارکنان از دستکش و ماسک استفاده کنند تا دچار مشکل نشوند.

برنامه های ایمنی در کارگاه تولید زغال

جهت طراحی یک برنامه ایمنی مناسب به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. درهای کارگاه به راحتی باز و بسته شوند.
 2. حداقل یک در اضطراری در کارگاه وجود داشته باشد.
 3. وجود برق اضطراری در صورت قطعی برق کارگاه لازم است.
 4. عدم وجود مانع نزدیک درهای اضطراری برای عبور راحت کارکنان در شرایط اضطراری.
 5. یک مکان ملاقات ایمن در نزدیکی ساختمان در صورت بروز حادثه در کارگاه داشته باشید.
 6. حتما توجه داشته باشید که سیستم های ایمنی به صورت هوشیار عمل کند و خراب نباشد تا در صورت بروز هرگونه مشکل سریع آگاه شوید و اقدام به عمل نمایید. حتما از سلامت کپسول ها و عملکرد تهویه تست بگیرید تا در مواقع اضطراری دچار دردسر نشوید.

نکات مهم ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده

 • همانطور که در ابتدا مقاله اشاره کردیم از افراد با تجربه در نصب و راه اندازی خط تولید زغال استفاده کنید تا ترموکوپل مشعل را در جای درست نصب کنند و قطعی برق نداشته باشید. و در صورت قطعی برق سیستم به طور اتوماتیک توانایی قطع گاز را داشته باشد.
 • به فکر خاموش کردن آتش با آب نباشید. هر کارگاه زغال باید حداقل دارای ۲ عدد کپسول آتش نشانی باشد.
 • فاصله زمان بین خروج زغال از کوره و بسته بندی زغال را در نظر بگیرید و صبر کنید تا زغال ها خنک شوند.
 • محل نگه داری و دپو محصولات با محل تولید فاصله داشته باشند تا در صورت بروز مشکل آسیبی به محصولات شما نرسد.
 • در صورت امکان محل بسته بندی زغال در محل تولید زغال نباشد.

به طور کل ایمنی در کارگاه تولید زغال را جدی بگیرید تا دچار ضرر جانی و مالی نشوید. مجموعه آرکو ماشین در این مقاله سعی کرد تا تمام نکات لازم جهت افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال را به شما عزیزان ارائه دهد. امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد. مجموعه آرکو ماشین همراه و همگام شما در مسیر موفقیت