تولید زغال فشرده از ضایعات خشک | روش های تولید زغال

آیا می دانید زغال فشرده چگونه ساخته می شود؟  برای تولید زغال فشرده نیازی به قطع هیچ درختی نیست. این موضوع یکی از مهمترین مزایای زغال فشرده است. برای تولید زغال فشرده از ضایعات خشک استفاده می کنیم. مواد اولیه برای تولید می تواند پوست گردو، پوست بادام و پسته یا خاک زغال باشد. همچنین خاک اره یکی از مهمترین و پر استفاده ترین مواد اولیه برای تولید زغال است.

تولید زغال فشرده

از پرس کردن خاک اره با حرارتی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ درجه، شمش های زغال یا اصطلاحا بریکت ها حاصل می شوند. روند تولید این زغال ها مانند تولید زغال سنتی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. از جمله کاربرد های زغال می توان به مواد زیر اشاره نمود:

  • منبع انرژی برای پخت و پز و گرما
  • ساخت ماسک ضد گاز
  • استفاده در آثار هنری برای طراحی
  • مصارف دارویی
  • و…

زغال چوب در روند تولید با اینکه حرارت بالایی دارد، دود نمی کند. این ماده به عنوان یک منبع سوخت، وزن کمی دارد. در صورتی که چوب در مجاورت هوا بسوزد، آتش می گیرد. ولی اگر هوای اطاف آن را محدود کنیم،دودی حاصل نخواهد شد. در این شرایط آتش خفه می شود و موجب تبدیل چوب به زغال می شود.

زغال فشرده در مقایسه با زغال طبیعی، مستحکم تر است و حرارت دهی بالا تر دارد. حفره ای که در داخل زغال های فشرده وجود دارد، باعث اکسیژن رسانی بیشتر به داخل زغال می شود و حرارت بیشتری تولید می کند.

نکته دیگر این است که در تولید زغال فشرده از ضایعات چوب استفاده می شود و همین امر باعث جلوگیری از آسیب به محیط زیست می شود.

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی برای کسب درآمد از زغال فشرده

استفاده از ضایعات خشک چوبی برای تولید زغال

یکی از روش های تولید، استفاده از خاک اره به عنوان مواد اولیه است که بیشترین استفاده را دارد. البته چندین نوع ماده دیگر، با نسبت های کمتر مورد استفاده قرار می گیرند که شامل پوست گردو، پوست بادام، پوست پسته و … که نوعی چوب هستند می شود.

این پوست ها به سبب چربی طبیعی که دارند، ماندگاری بیشتری در زغال به وجود می آورند که باعث بالا تر رفتن کیفیت زغال می شوند. البته توجه داشته باشید استفاده از خاک زغال باید کنترل شده باشد. با متد ها و روش های جدیدی که هر روزه توسط تولید کنندگان مطرح می شود، مواد مختلفی به کار گرفته می شود. مثلا یکی از روش ها تهیه زغال از نیشکر است.

بیشتر بخوانید: آموزش صفر تا صد تولید زغال فشرده 

مزایای استفاده از ضایعات خشک

تولید زغال از ضایعات، یکی از بهترین اقدامات برای حفظ محیط زیست است. با استفاده از ضایعات چوبی بی ارزش مانند برگ نخل، خاک، اره، شاخه های خشک درختان حاصل از حرص، برگ های خشک، ضایعات چوبی، کاه و کلش سایر محصولات کشاورزی و هرگونه ضایعات چوبی دیگر میتوان اقدام به تولید زغال نمود، بدون آسیب به محیط زیست .

پاسخ پرسش های متداول

مواد اولیه برای تولید چیست؟

مواد اولیه برای تولید می تواند پوست گردو، پوست بادام و پسته یا خاک زغال باشد. همچنین خاک اره یکی از مهمترین و پر استفاده ترین مواد اولیه برای تولید زغال است.

کاربرد های زغال چیست؟

منبع انرژی برای پخت و پز و گرما
ساخت ماسک ضد گاز
استفاده در آثار هنری برای طراحی
مصارف دارویی

مزایای استفاده از ضایعات خشک برای تولید زغال چیست؟

تولید زغال از ضایعات، یکی از بهترین اقدامات برای حفظ محیط زیست است. با استفاده از ضایعات چوبی بی ارزش مانند برگ نخل، خاک، اره، شاخه های خشک درختان حاصل از حرص، برگ های خشک، ضایعات چوبی، کاه و کلش سایر محصولات کشاورزی و هرگونه ضایعات چوبی دیگر میتوان اقدام به تولید زغال نمود، بدون آسیب به محیط زیست .

پانوشت: آموزش تولید زغال فشرده , زغال چینی , دستگاه تولید زغال , هزینه تولید زغال , راه اندازی خط تولید زغال فشرده