راه اندازی کارخانه زغال

راه اندازی کارخانه زغال

تمام افراد قبل از راه اندازی کسب و کار به دنبال توجیه اقتصادی آن می گردند. صنعت زغال فشرده یکی از بهترین گزینه ها برای راه اندازی کارخانه می باشد. دلیل این امر نوظهور بودن این صنعت در ایران و بازار خرید و فروش پر رونق آن است. زغال در سراسر جهان جزء کالا های پر مصرف به حساب می آید زیرا در سیستم های گرمایش، پخت و پز و قلیان از این محصول استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با تمام ابعاد راه اندازی کارخانه زغال آشنا سازیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

شروع راه اندازی کارخانه زغال

 • انتخاب مکان مناسب

مکان کارگاه یا کارخانه زغال، اولین فاکتور مهم برای ما می باشد. در ابتدا محیطی که برای خط تولید زغال در نظر می گیرید باید مشخص شود تا تمام تجهیزات به طور منظم در آن قرار گیرد.

 1. محیط کارگاه زغال شما باید حداقل ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر باشد و ارتفاع سقف کارگاه، بین ۳ الی ۴ متر باشد.
 2. خط تولید زغال فشرده جهت عملکرد مناسب، نیازمند برق ۳ فاز به صورت ۳۲ آمپر می باشد.
 3. جهت تولید زغال در کارگاه نیاز به گاز صنعتی فشار قوی داریم. در صورتی که گاز قدرت کافی را نرساند، زغال کیفیت و کارایی لازم را از دست می دهد.
 4. بهتر است محل کارگاه شما در بافت شهری نباشد تا سبب تولید آلاینده اضافی در محیط یا آلودگی صوتی نشود.
 • حجم تولید زغال

صنعت تولید زغال یک صنعت منعطف می باشد. حجم تولید نیز تعیین کننده محیط مورد نیاز شما و مقدار بودجه لازم می باشد. تخمین بودجه مورد نیاز شما جهت تاسیس کارخانه نیز به همین مورد بستگی دارد و بودجه دقیق به میزان تولید، تجهیزات استفاده شده، شهر شما، هزینه اجاره کارگاه (درصورت نداشتن مکان مناسب) و مواد اولیه مورد اسفاده بستگی دارد. شما می توانید در ابتدا با سرمایه پایین شروع کنید و به مرور کارخانه تولید زغال خود را گسترش دهید.

 • تامین مواد اولیه

یکی از دلایل محبوبیت زغال فشرده در جهان، استفاده از ضایعات چوب بری و کشاورزی در تولید می باشد و به طور مستقیم نیاز به قطع درختان نیست. با توجه به این موضوع، هزینه تامین مواد اولیه بسیار پایین می باشد و دسترسی به آن ساده خواهد بود. توجه داشته باشید که مواد اولیه را از مراکز یا شرکت های معتبر خریداری نمایید تا کیفیت زغال دچار مشکل نشود.

مواد اولیه اصلی جهت تولید زغال شامل: خاک اره، پوست گردو و خاک زغال می باشد. زغال فشرده مرغوب، از خاک زغال و خاک اره با کیفیت تولید می شود. مواد اولیه زغال در ایران به راحتی و به وفور یافت می شود و قیمت آن نیز بسیار مناسب می باشد. مواد اولیه درجه یک و مرغوب در تولید زغال فشرده بسیار مهم و قابل اهمیت برای مشتری می باشد.

در صورت نداشتن تجربه و اطلاعات در تهیه مواد اولیه با مجموعه آرکو ماشین در تماس باشید.

 • نیروی کار مورد نیاز

کار را باید به کاردان سپرد. داشتن نیرو کار با تجربه باعث افزایش بهره وری و افزایش سرعت العمل در انجام کارها می شود.

با توجه به اینکه تولید زغال پیچیدگی خاصی ندارد و توسط دستگاه های اتومات انجام می شود، در ابتدای تولید و شروع کار نیازمند حداقل دو نیروی ساده و یک نیروی متخصص جهت انجام کارها می باشید.

تجهیزات مورد نیاز در کارخانه زغال

تولید زغال مرغوب و رسیدن به فروش و سود بالا، مستلزم داشتن خط تولید زغال فشرده مناسب و با کیفیت می باشد. در این قسمت تمام تجهیزات مهم را به شما معرفی می کنیم.

سرند و خشک کن:

همانطور که از نام این این دستگاه پیداست، دستگاه خشک کن وظیفه خشک و حذف رطوبت اضافی مواد اولیه را به عهده دارد. دستگاه سرند زغال فشرده، وظیفه جداسازی مواد زائد و اضافه را از مواد اولیه دارد در نتیجه برای رسیدن به مواد اولیه خالص از دستگاه سرند استفاده می کنیم.

لوله سینوسی:

یکی دیگر از تجهیزات و دستگاههای خط تولید زغال لوله‌های سینوسی می باشد. در واقع کار این لوله‌ها، تکمیل فرآیند دستگاه خشک کن است و مواد اولیه‌ای که در طول آن در حال جا به جایی است را کاملا خشک میکند. نکته قابل توجه در خرید لوله سینوسی ابعاد و اندازه استاندارد آن است که در کیفیت زغال موثر است. اگر طول لوله کوتاه تر از حد استاندارد باشد، رطوبت مواد اولیه به خوبی از گرفته نمی شود همچنین اگر طول لوله بیش از حد باشد سبب خشک شدن مواد اولیه خواهد شد. هر دو مورد می‌توانند باعث کاهش کیفیت محصول نهایی شوند.

دستگاه اکسترودر زغال:

چنانچه محصول نهایی زغال فشرده، دارای کیفیت بالا یا پایین باشد، تا حد بسیار زیادی بستگی به عملکرد اکسترودر دارد.

اکسترودر از مهم ترین دستگاه های خط تولید زغال فشرده می باشد. وظیفه دستگاه اکسترودر تبدیل مواد اولیه به بریکت (زغال خام) می باشد. کیفیت بریکت زغال به عملکرد این دستگاه بستگی دارد پس در انتخاب این دستگاه دقت نمایید.

مجموعه آرکو ماشین، در ساخت دستگاه اکسترودر و دیگر تجهیزات خط تولید زغال سابقه درخشان دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

اکسترودر زغال فشرده

کوره زغال:

پیش از راه اندازی کارخانه زغال خود باید بدانید که زغال، به دو روش سنتی و صنعتی قابل تولید می باشد.

برای انتخاب از بین این دو کوره باید ویژگیهای هریک را  بطور کامل بررسی کنید و در نهایت تصمیم بگیرید کدامیک بیشتر با شرایط شما سازگار است.

تولید به روش سنتی:

کوره سنتی به کمک مصالح ساختمانی، آجر و کاه گل ساخته می شود. گرچه تهیه و ساخت کوره سنتی ساده به نظر می رسد اما باید در ساخت کوره سنتی حتما از افراد ماهر استفاده کنید تا در تولید زغال به مشکل بر نخورید. کوره سنتی در میان تولیدکنندگان طرفداران خاص خود را دارد زیرا در پخت به روش سنتی زغال با کیفیت بهتری تولید می شود.

ظرفیت کوره سنتی می تواند متفاوت باشد. در کوره سنتی زغال ها روی یکدیگر چیده می شوند و اطراف کوره توسط ملات گل گرفته می شود. فرآیند پخت بریکت در کوره سنتی بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان می برد.

تولید به روش صنعتی:

تولید به روش صنعتی همانطور که از نامش پیداست، توسط دستگاه صنعتی انجام می شود. در کوره های صنعتی با توجه به سفارش شما و حجم تولید، کوره در ابعاد متفاوت ساخته می شود. بریکت زغال پس از چیده شدن داخل کوره، توسط حرارت غیر مستقیم شروع به پخت می کند. میزان حرارت و تنظیم آن توسط کوره صنعتی امکان پذیر است.

کوره زغال صنعتی در مجموعه آرکو ماشین با قابلیت های عالی تولید می شود که پخت بریکت را برای شما آسان می سازد. از جمله ویژگی های کوره صنعتی آرکو ماشین:

 1. زمان پخت کوتاه تر
 2. حجم تولید بالاتر در ۸ ساعت کاری
 3. سیستم گازگیر
 4. تمام اتوماتیک
 5. بازدهی بیشتر
 6. ستم سرکه گیر
 7. سیستم هشدار دهنده
 8. سیستم فیلتراسیون آلاینده

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کوره صنعتی:کوره صنعتی زغال فشرده

فرآیند تولید زغال فشرده

تولید زغال درجه یک، رابطه ی مستقیم با مواد اولیه و دستگاه زغال فشرده با کیفیت دارد. پس از تهیه دستگاه ها و راه اندازی خط تولید زغال، مواد اولیه طی فرآیند های مختلف به بریکت زغال تبدیل می شود. بریکت زغال یا به اصطلاح زغال خام، نیاز به پخته شدن دارد در نتیجه وارد کوره زغال می شود و مراحل پخت در کوره زغال صنعتی یا کوره سنتی زغال کامل می شود. پس از اتمام فرآیند و خروج زغال از کوره، زغال حتما باید خنک شود. در مرحله آخر، بسته بندی زغال و انتقال به بازار صورت می گیرد و زغال شما با برند خودتان به فروش می رسد.

ایران به دلیل دسترسی بالا به مواد اولیه تولید زغال و از لحاظ موقعیت مکانی بهترین جایگاه جهت تولید زغال فشرده و راه اندازی کارخانه تولید زغال می باشد.

کارخانه زغال

مزایای راه اندازی کارخانه تولید زغال

بسیاری از سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در صنعت زغال روی می آورند و علت اصلی این امر تولید راحت و مواد اولیه ارزان قیمت این صنعت در کنار سود بالای آن می باشد. راه اندازی کارخانه زغال دارای مزایای بسیاری است که در این قسمت به تمام این موارد می پردازیم:

 1. سرمایه پایین و داشتن مواد اولیه در کشور در کنار سود دهی بالا
 2. حفظ محیط زیست، بخصوص درختان ارزشمند
 3. تقاضا بالا برای سوخت های چوبی جهت گرمایش، پخت و پز و قلیان
 4. نیاز دائمی تمام رستوران ها، کافی شاپ ها و فروشگاه ها
 5. بازار فروش عالی
 6. امکان صادرات زغال فشرده

همانطور که می دانید ما یکی از صادرکنندگان زغال فشرده به کشور های همسایه مانند: عربستان، ترکیه، عراق و آذربایجان هستیم. راه اندازی کارخانه زغال در کنار تمام مزیت ها، مزیت دیگری با نام صادرات زغال دارد. شما می توانید پس از تولید و مطرح شدن زغال فشرده درجه یک خود را به کشور های نام برده شده صادر کنید و سود بالایی به دست آورید.

اطلاعات بیشتر در رابطه با صادرات زغال فشرده: صادرات زغال فشرده/ همه آن چیزی که باید بدانید

هزینه راه اندازی کارخانه زغال

اگر تا این قسمت مقاله همراه ما بوده اید پس نوبت به محاسبه هزینه راه اندازی کارخانه زغال می رسد. با توجه به فروش گسترده و بسیار بالای زغال در ایران، مراکز بسیاری جهت فروش تجهیزات تولید زغال و دستگاه زغال فشرده وجود دارد. بنابراین قدم اول برای شما، انتخاب نوع دستگاه می باشد و پس از آن نوبت مراجعه به بهترین مراکز جهت خرید دستگاه فرا می رسد.

قطعا در ذهنتان مبلغی را به عنوان سرمایه در نظر گرفته اید. در این قسمت تمام هزینه ها رو به طور کامل برای شما شرح می دهیم:

 1. خرید یا اجاره کارگاه با توجه به محل زندگی و مکان انتخابی شما متفاوت می باشد. (هزینه ثابت)
 2. هزینه تهیه خط تولید زغال فشرده میانگین بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان متغیر است.
 3. تهیه مواد اولیه: قیمت هر کیلو مواد اولیه ترکیب شده از خاک اره و پوست گردو و خاک زغال، ۲۸۱۰ تومان می باشد.
 4. حقوق نیرو: ۱۶ میلیون تومان
 5. هزینه استهلاک دستگاه ها: ۴ میلیون تومان
 6. حمل و نقل و بسته بندی محصول: ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان متغیر می باشد.
 7. هزینه آب،برق و گاز کارگاه: با توجه به میزان مصرف متغیر می باشد.
 8. هزینه نصب، راه اندازی خط تولید زغال و آموزش تولید زغال فشرده در مجموعه آرکو ماشین به صورت کاملا رایگان صورت می گیرد.

با توجه به تورم بازار و نوسانات قیمت در ایران، پیش از هر کاری ابتدا برآورد هزینه انجام دهید تا به بهترین نحو سرمایه خود را مدیریت کنید. جهت برآورد هزینه ها و درآمدتان از تولید زغال و دریافت مشاوره به صورت رایگان با کارشناسان ما در مجموعه تماس حاصل نمایید.

درآمد تولید زغال فشرده

میزان درآمد کارخانه تولید زغال عدد ثابتی ندارد و با توجه به حجم تولید و فروش شما ارزیابی می شود. همانطور که می دانید درآمد بالا در گرو فروش بالا می باشد و مهم ترین فاکتور برای مطرح شدن و فروش بالای زغال، کیفیت زغال می باشد. حداقل درآمد در صنعت زغال از ۶۰ میلیون تومان آغاز می شود.

جهت افزایش کیفیت محصول خود و بالا رفتن میزان فروش، نکات زیر را جدی بگیرید:

 1. آموزش تولید زغال: برای افزایش بهره وری و بر نخوردن به مشکلات تولید باید در کنار افراد با تجربه آموزش لازم را ببینید. کارشناسان ما در مجموعه آرکو ماشین تمام فوت و فن های تولید زغال درجه یک را به شما آموزش می دهند.
 2. استفاده از تجهیزات با کیفیت در خط تولید زغال فشرده: نیمی از کیفیت زغال به عملکرد دستگاه زغال بر می گردد. اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید با ما در ارتباط باشید تا در انتخاب بهتر به شما عزیزان کمک کنیم.
 3. مواد اولیه مرغوب استفاده کنید: استفاده از مواد اولیه بخصوص خاک اره، اهمیت بسیاری در استحکام زغال دارد. حتما از مواد اولیه با رطوبت استاندارد و خالص استفاده نمایید.
 4. حجم تولید بیشتر= سود بالاتر
 5. بسته بندی منحصر به فرد: بسته بندی زغال از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و نظر مشتری را به خود جلب می کند.

تولید زغال فشرده را از کجا شروع کنم؟

اگر به دنبال راه اندازی کارخانه زغال و خط تولید زغال فشرده خود هستید، پیشنهاد ما به شما مجموعه آرکو ماشین می باشد.

آرکو ماشین با کادر مجرب، با بیش از ده سال سابقه درخشان به عنوان بهترین سازنده تجهیزات و خطوط تولید زغال فشرده شناخته می شود. این مجموعه از بهترین مراکز تولید انواع دستگاه و کوره صنعتی زغال فشرده با کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد.

شرکت آرکو ماشین با بیش از ده سال سابقه در تولید زغال و تجهیزات زغال آماده همکاری با متقاضیان راه اندازی کارخانه زغال می باشد. آموزش تولید زغال، تامین مواد اولیه، نصب و راه اندازی تجهیزات به صورت رایگان توسط مجموعه انجام می گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 16 =