راه شناسایی زغال فشرده مرغوب | نحوه تشخیص زغال فشرده خوب

راه شناسایی زغال مرغوب

زغال فشرده نوع جدیدی از زغال است که با استفاده از خاک اره و مواد بازیافتی چوبی ساخته می شود. استفاده از زغال به عنوان یک ماده سوختنی، از قدیم مورد استفاده افراد قرار می گرفت. در گذشته برای ساخت زغال از چوب و شاخه درختان استفاده می شد، ولی امروزه  از مواد بازیافتی مانند پوست گردو و خاک اره و … استفاده می شود. استفاده از این نوع زغال مزایایی را دارد که مهمترین آن ها مقرون به صرفه بودن آن است. در ادامه راه های شناسایی زغال فشره مرغوب را شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

زغال چیست و چه انواعی دارد؟

سایز

یکی از اصلی ترین راه های شناخت زغال مرغوب سایز خروجی دهانه ی زغال میباشد سایز خروجی بریکت از سیلندر ۴.۴ سانتی متر میباشد که بعد از پخته شدن و تبدیل شدن به زغال این سایز به ۳.۶ و کمتر میرسد. مصرف کننده یا خریدار با نگاه کردن به سایز زغال نسبت به پخت خوب زغال آگاه میشود. اگر سایز زغال بیشتر از این اندازه باشد به این معنیست که بریکت پخت مناسبی نداشته و سایز مناسبی کم نکرده است

سفت و سخت بودن زغال

فشردگی و محکم‌بودن زغال عامل بسیار مهمی در مدت زمان ماندگاری دارد. خریدار و مصرف کننده خواهان زغالی با کیفیت سوخت و ماندگاری بالا دارد.

گاز و بو

مقداری از زغال را سرخ کرده و به فاصله ۲۰‌الی ۳۰‌سانتی متری بینی خود نگه داشته و بو کنید اگر بو و گاز نامطبوعی به مشامتان نخورد و اذیت نشدید زغال بدون گاز و بو میباشد.

زغال فشرده چگونه تولید می شود؟

رنگ خاکستر

خاکستر حاصل از سوختن زغال باید رنگی سفید و یا خاکستری یکدست داشته باشد. بعضی از زغال ها دارای خاکستری به رنگ قهوه ایی و یا زرد رنگ دارند که بعلت وجود ناخالصی در مواد اولیه میباشد.

خاموشی

زغال فشرده به علت وجود سوراخ در بافت خود نیاز به باد زدن برای روشن ماندن ندارد بعضی از زغال ها بعلت وجود ناخالصی (شن و ماسه و خاک) در بافت خود دچار خاموشی یا خفگی شده که باعث مشکل در استفاده میباشد و اما نکته ی مهم تر در بسته بندی و شکل ظاهری زغال بسیار دقت فرمایید مهم‌ترین و اولین چیزی که مصرف کننده یا خریدار با ان رو به رو میشوند شکل ظاهری و بسته بندی میباشد.

پاسخ پرسش های متداول

زغال فشرده چیست؟

زغال فشرده نوع جدیدی از زغال است که با استفاده از خاک اره و مواد بازیافتی چوبی ساخته می شود. استفاده از زغال به عنوان یک ماده سوختنی، از قدیم مورد استفاده افراد قرار می گرفت.

زغال مرغوب را از کجا شناسایی کنیم؟

سایز
سفت و سخت بودن زغال
گاز و بو
رنگ خاکستر
خاموشی

رنگ خاکستر زغال برای سوختن باید چگونه یاشد؟

خاکستر حاصل از سوختن زغال باید رنگی سفید و یا خاکستری یکدست داشته باشد. بعضی از زغال ها دارای خاکستری به رنگ قهوه ایی و یا زرد رنگ دارند که بعلت وجود ناخالصی در مواد اولیه میباشد.

پانوشت: زغال چینی , زغال فشرده , دستگاه تولید زغال , زغال مرغوب