زغال فشرده

زغال فشرده | تولید زغال فشرده | زغال فشرده مرغوب | زغال چینی

زغال فشرده یا زغال چینی یکی از رایج ترین سوختنی هایی است که با استفاده از مواد بازیافتی چوب ساخته می شود. در طی سال های گذشته، استفاده از زغال فشرده رواج بسیار زیادی داشته. چرا که مصرق آن در پخت و پز کباب و قلیان بسیار زیاد است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با تولید زغال فشرده و انواع روش های تولید آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

زغال فشرده یا زغال چینی چیست؟

زغال چینی ، زغال قالبی ، زغال صنعتی و … نام های دیکر زغال فشرده هستند. این نوع زغال روند تولید متفاوتی نسبت به زغال های معمولی دارد و در واقع از چندین ماده اولیه تشکیل شده است. این مواد اولیه پس از ترکیب شدن، به وسیله یکسری دستگاه خط تولید، به صورت فشرده در می آیند و زغال فشرده ساخته می شود. پس برای تولید زغال فشرده، ما احتیاج به دستگاه زغال ساز داریم.

بنابراین ، برای تولید این محصول ، ما به خط تولید و دستگاه زغال ساز احتیاج داریم.

امروزه ذغال فشرده بیشتر سهم بازار در فروش زغال را گرفته است و جایگزین خوبی برای ذغال سنتی است که در ادامه به دلایل آن می پردازیم . با ما همراه باشید.

زغال فشرده

تولید زغال فشرده

مواد اولیه ای که برای تولید زغال لازم است شامل: خاک اره ، پوست گردو ، پوسته نارگیل، شاخه های درختان، پوست بادام زمینی، پوسته برتج و دانه ها، بامبو و … می باشد.

برخی از تولید کنندگان برای تولید از چسب های شیمیایی هم استفاده می کنند که شیوه ای غلط است.

ابتدا مواد اولیه با دستگاه خرد کن خرد می شوند. سپس به وسیله دستگاه خشک کن رطوبت زایی می شود و پس از اینکه رطوبت آن به میزان مجاز رسید، اضافات مواد اولیه زدوده می شود و پس از اینکه به انداه ای یکسان رسیدند، در دستگاه سرند که نوعی الک است ریخته می شوند تا موادی یکدست و یک اندازه تحویل بگیریم.

پس از آن، مهمترین مرحله یعنی فشرده سازی مواد اولیه انجام می شود. دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز، مهم ترین دستگاه خط تولید زغال است. دستگاه اکسترودر مواد اولیه را فشرده می کند و بریک یا همان زغال خام را به ما تحویل می دهد. کیفیت این دستگاه از مهمترین عوامل موثر بر کیفیت نهایی محصول است.

بنابر این، دقت کافی را در خرید این دستگاه داشته باشید. پس از این مرحله، زغال خام باید به وسیله پالت یا واگن ها، به درون کوره برده شود و پخته شود. کوره ها دارای دو نوع سنتی و صنعتی هستند که هر یک از آن ها ویژگی خاص خودشان را دارند.

بریکت ها با قرار گرفتن درون کوره، به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پخته می شوند و سپس به وسیله پالت خفه کن، بیرون کشیده می شوند. حال محصول نهایی آماده است و می توان برای استفاده بهتر و راحت تر، با دستگاه برش زغال را به قطعات کوچک تری تقسیم نمود.

بیشتر بخوانید: مراحل تولید زغال فشرده چگونه است؟ 

زغال لیمویی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

زغال لیمویی یکی از پر استفاده ترین زغال هایی است که در ایران برای قلیان مورد استفاده قرار می گیرد. کیفیت این زغال بسته به مواد اولیه و پروسه تولید دارد. زغال لیموی نامرغوب باعث سردرد افراد قلیونی می شود. زغال لیمویی که قهوه ای باشد و دود زیادی داشته باشد، نامرغوب است. به طور کلی زغال لیموی درجه یک باید مقدار کمی دود داشته باشد.

همچنین در صورتی که زغال لیمو در هنگام سرخ شدن، بوی خامی داشته باشد، و یا ترک بخورد، به معنی نامرغوب بودن آن است.

قیمت زغال فشرده

از نظر قیمتی، نمی شود عدد خاصی را برای زغال تعیین نمود. چرا که عوامل مهم و تاثیر گذاری هستند که باعث نوسانات زغال می شوند. عواملی مثل خط تولید، بسته بندی، کیفیت و حتی منطقه ای که زغال تولید و به فروش می رسد بسیار موثر است.

پاسخ پرسش های متداول

زغال فشرده یا زغال چینی چیست؟

زغال چینی ، زغال قالبی ، زغال صنعتی و ... نام های دیکر زغال فشرده هستند. این نوع زغال روند تولید متفاوتی نسبت به زغال های معمولی دارد و در واقع از چندین ماده اولیه تشکیل شده است. این مواد اولیه پس از ترکیب شدن، به وسیله یکسری دستگاه خط تولید، به صورت فشرده در می آیند و زغال فشرده ساخته می شود.

مواد اولیه ای که برای تولید زغال استفاده می شود چیست؟

خاک اره ، پوست گردو ، پوسته نارگیل، شاخه های درختان، پوست بادام زمینی، پوسته برتج و دانه ها، بامبو و ...

زغال لیمویی چیست

زغال لیمویی یکی از پر استفاده ترین زغال هایی است که در ایران برای قلیان مورد استفاده قرار می گیرد. کیفیت این زغال بسته به مواد اولیه و پروسه تولید دارد. زغال لیموی نامرغوب باعث سردرد افراد قلیونی می شود. زغال لیمویی که قهوه ای باشد و دود زیادی داشته باشد، نامرغوب است.

پانوشت: زغال فشرده, خرید خطوط تولید زغال, دستگاه زغال فشرده