راه اندازی خط تولید زغال

صفر تا صد آموزش راه اندازی خط تولید زغال

تولید زغال از آن دسته کارهایی است که در صورت اصولی اجرا شدنش سود خوبی را عاید تولید کنندگان خود می ‌کند. تولید زغال از مرحله اول یعنی جمع آوری مواد اولیه کاری دقیق و اصولی است تا مرحله ای که کار به پخت زغال در کوره های صنعتی می رسد. ما در این مقاله قصد داریم آموزش راه اندازی خط تولید زغال را با شما به اشتراک بگذاریم.

بیشتر بخوانید:  ۱۰ تا از مهم ترین عواملی که برافزایش قیمت زغال فشرده تاثیر میگذارد

زغال در گذشته به روش سنتی و در کوره های آجر پزی که به همان سبک هم طراحی شده بود پخته می شد و کیفیت متوسطی داشت ولی امروزه به کمک فناوری ها و دستگاه های پیشرفته فرآیند تولید آسان تر شده و کیفیت زغال تا حد قابل قبولی بالاتر رفته است که این باعث ایجاد رقابت در بازار و در مواردی تجارت و صادرات زغال به کشورهای خارجی علل خصوص کشورهای همسایه ایران شده است. در ادامه به بررسی مراحل تولید و تهیه زغال خواهیم پرداخت.

مرحله اول، تهیه مواد اولیه

یکی از مهم ترین مراحل تهیه و تولید زغال مرحله اول آن یعنی تهیه مواد اولیه است. زغال خوب زغالی است که مواد اولیه آن از مخلوط پوست گردو، بادام و خاک اره درست شده باشد، ولی برای بالا بردن کیفیت زغال چینی درصد این مواد اولیه تغییر می کند به گونه ای که اگر ۷۰ درصد مواد اولیه را پوست گردو تشکیل داده باشد خروجی کار زغال بسیار مرغوب تری است که کمتر سوخته و پودر می شود. البته برای تهیه زغال های دیگر در صورتی که به دنبال کیفیت آن باشند از چوب واقعی استفاده می شود به گونه ای که با فرآیند های مختلف چوب درختان را تبدیل به زغال می کنند.

راه اندازی خط تولید زغال

مرحله دوم، اکسیدر کردن

در این مرحله تمامی مواد اولیه با یکدیگر در محفظه اکسیدر قرار داده شده و با یکدیگر مخلوط و خرد می شوند. دستگاه های تهیه شده در این مرحله اهمیت زیادی دارند زیرا باید چوب ها یا مواد اولیه را به گونه ای خرد کنند که ذرات بزرگ در آن باقی نماند و همگی به صورت یک دست در بیاید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ تا از مهم ترین عواملی که برافزایش قیمت زغال فشرده تاثیر میگذارد

مرحله سوم، بریکت کردن مواد اولیه

در این مرحله مواد اولیه زغال در قالب های مختلفی قرار می گیرد که این با توجه به تولید هر کارگاه تولیدی زغالی متفاوت است. در نتیجه در این مرحله تمامی مواد اولیه قالب گیری شده و به فرم های مختلفی که مد نظر تولید کننده زغال است در می آید. این مرحله را دستگاه بریکت زنی انجام می دهد که احتمالا اسم آن را زیاد شنیده اید.

بیشتر بخوانید:  برآورد هزینه راه اندازی خط تولید زغال در سال ۱۴۰۱

مرحله چهارم، پختن زغال در کوره

بعد از طی کردن مراحل بالا تمامی تولیداتی که انجام شده است در قالب های مختلف و مورد نظری که وجود دارد طبقه بندی شده و به مدت مشخصی از شبانه روز در کوره های صنعتی بزرگی قرار داده می شود که دمای بالایی داشته و برای پخته شدن زغال ها اقدام می شود. در نتیجه بعد از پخته شدن زغال به شکل امروزی خود یعنی زغال هایی که دیده اید در می آید که برای مصارف مختلفی از جمله پخت و پز استفاده شده و در هر خانه ای یافت می شود.

پاسخ پرسش های متداول

تولید زغال چگونه است؟

تولید زغال از آن دسته کارهایی است که در صورت اصولی اجرا شدنش سود خوبی را عاید تولید کنندگان خود می ‌کند. تولید زغال از مرحله اول یعنی جمع آوری مواد اولیه کاری دقیق و اصولی است تا مرحله ای که کار به پخت زغال در کوره های صنعتی می رسد.

مراحل تولید زغال چیست؟

تهیه مواد اولیه
اکسیدر کردن
بریکت کردن مواد اولیه
پختن زغال در کوره

تولید زغال از گذشته تا به امروز چه تفاوت هایی دارد؟

زغال در گذشته به روش سنتی و در کوره های آجر پزی که به همان سبک هم طراحی شده بود پخته می شد و کیفیت متوسطی داشت ولی امروزه به کمک فناوری ها و دستگاه های پیشرفته فرآیند تولید آسان تر شده و کیفیت زغال تا حد قابل قبولی بالاتر رفته است که این باعث ایجاد رقابت در بازار و در مواردی تجارت و صادرات زغال به کشورهای خارجی علل خصوص کشورهای همسایه ایران شده است.

پانوشت: راه اندازی خطوط زغال, قیمت زغال فشرده, بهترین قیمت زغال فشرده, پختن زغال در کوره , راه اندازی خط تولید زغال , آموزش راه اندازی خط تولید زغال