تولید زغال فشرده

مشکلات تولید زغال فشرده | تولید زغال فشرده چه مشکلاتی دارد؟

مشکلات اصلی تولید زغال فشرده چه چیز هایی هستند؟ یکی از سوالاتی که ذهن تولید کنندگان را به خود مشغول کرده است همین موضوع است. این مطلب در مورد مشکلات اصلی تولید و مواردی است که در صورت رعایت نکردن آن ها کسب و کارتان را از از دست می دهید. به علت چند مرحله ای بودن تولید زغال فشرده و برای رسیدن به زغال درجه یک باید به عوامل گوناگون آن توجه داشته باشیم.

مواد اولیه تولید زغال

۸۰ الی ۸۵ درصد ترکیبات مواد اولیه را خاک اره تشکیل می دهد:

خاک اره

راه شناسایی خاک اره ی مرغوب:
راه شناسایی خاک اره ی مرغوب یا بد بودن آن نیز به عوامل گوناگونی بستگی دارد از جمله:

  • رطوبت : (به این موضوع دقت کنید که یکسری افراد سودجو برای فروختن بار بیشتر به خاک اره ها آب اضافه میکنند) اگر خاک اره رطوبت نامناسب و غیر طبیعی داشته باشد در هنگام کار با سیستم خشک کن دچار مشکل میشویم و هنگام تولید دستگاه دچار مشکل میشود،در نتیجه باعث بی کیفیت شدن بریکت خروجی می‌شود.
  • جنس خاک اره:  خاک اره های نوپان و ام دی اف خاک اره های دور ریز و غیر قابل استفاده در صنعت هستند در نتیجه در خرید خاک اره دقت کنید. باید هنگام خرید بخشی از خاک اره خام را بسوزانید و در صورت مشاهده کردن دود و یا بوی بد و غیر قابل تحمل متوجه میشویم که این خاک اره انتخاب مناسبی نمیباشد.

پوست گردو و خاک زغال

به دلیل اینکه پوست گردو را به صورت آسیاب شده تهیه میکنیم باید از پوست گردوی خالص استفاده کنیم و توجه داشته باشیم که با هسته‌ ی دیگر خشکبار ها ترکیب نشده باشد،این موضوع عامل مهم و اصلی ما میباشد
زیرا در صورت ترکیب، رنگ خاکستر زغال تولیدی ما، به قهوه ای و سیاه می‌رود و با مشکل رو به رو میشویم!

خاک زغال

مطمئن شوید که خاک زغال شما به دور از هر گونه مواد اضافه مثل (میخ یا سنگ ریزه) است این مشکل
باعث خرابی و استهلاک بیش از اندازه ماردون و سیلندر می‌شود.

نقش بسیار مهم و موثر ماردون و سیلندر در تولید

بدون شک مهم ترین و پر‌کاربرد ترین قطعات مصرفی در تولید زغال فشرده مربوط به ماردون و سیلندر میباشد که در قسمت مربوط به دستگاه ها به طور کامل کارکرد این دستگاه ها را به شما عزیزان توضیح داده ایم.
ماردون قطعه ایی حساس است که در مقابل اصطحکاک حاصل از فشار مواد اولیه دچار سایش شده و قسمتی از سطح فلزی خود را از دست میدهد به همین علت نیاز به ترمیم و باسازی به وسیله جوش تنگستن دارد.
بسیاری از افراد تخصص در زمینه جوش تنگستن را ندارند به همین علت با به هم ریختن زوایا و حالت استاندارد ماردون شمارا به چالش بسیار سختی وارد میکنند در این مرحله دستگاه شما به خوبی کار نمیکند. تولیدتان متوقف شده و یا بار خروجی (بریکت) از سفتی و فشردگی‌ مناسب برخوردار نیست.
(بریکت نامناسب=زغال نامرغوب=ضرر مالی)

شیشه کردن

یکی از مهم ترین مشکلات در تولید بریکت شیشه کردن است. شیشه کردن دلایل گوناگونی دارد که یکی از آن ها میزان نبودن ماردون میباشد.

  • دقیق نبودن زوایای ماردون
  • عقب یا جلو بودن ماردون

دلیل دوم
خشک بودن بیش از اندازه ی مواد باعث شیشه کردن میشود به عبارتی اگر مواد ترکیب شده ی شما بیش از اندازه خشک شود،مواد داخل سیلندر روی هم دیگر بافته نمیشوند (شیره ی خاک اره باعث چسبیدن مواد به هم‌دیگر میشود)(خشکی بیش از اندازه باعث از بین رفتن شیره ی خاک اره میشود)
مواد بر اثر فشار پرس ماردون روی هم سابیده میشوند و به اصطلاح عمل شیشه کردن رخ میدهد.
مشکلات شیشه کردن: در قسمتی از زغال که عمل شیشه اتفاق افتاده به هیچ‌عنوان روشن نمیشود (اصطلاحا:خاموشی میدهد)
زغال حاصله بصورت تکه تکه از قسمت های شیشه شده بدست می آید. شیشه کردن باعث اصطحکاک بیش از اندازه ماردون میشود در نتیجه طول عمر ماردون پایین میاید.

مشکل سیستم خشک‌کن

دوستان بجز اکسترودر که وظیفه پرس و قالب سازی مواد اولیه به بریکت را دارد، تمام تجهیزات خط تولید ما بصورت وابسته بهم وظیفه خشک کردن‌ مواد اولیه را دارند. بسیاری از مشکلات در زمینه تولید به میزان نبودن رطوبت و دمای‌ مواد اولیه ما دارند. اشکال در سیستم خشک کن باعث‌ مشکلاتی مثل بریکت ترک‌دار و شُل میشود. با تنظیم کردن خروجی سرند و درجه مشعل مشکلی پیش نخواهد آمد.پ

پس زدن مواد

خیلی از مواقع مواد اولیه از قیف پایین نمیرود یا به عبارتی به سمت ورودی پس زده میشود. علت این مشکل عقب بودن ماردون میباشد. با اضافه کردن واشر به پشت ماردون،ماردون خود را به سمت سیلندر کشیده و مشکل حل میشود.
دلیل بعدی تمام شدن جوش تنگستن ماردون میباشد. پایان یافتن عمر سیلندر یا به عبارتی گشاد شدن زوایای داخلی سیلندر نیز از عوامل وابسته به پس زدن مواد ا‌ولیه و عدم تولید بریکت میباشد.

بیشتر بخوانید: زغال چیست و چه انواعی دارد؟ 

تکه تکه شدن

بریکت باید بصورت یکدست و فشرده از سیلندر خارج‌ شود گاهی بصورت تیکه تیکه شده خارج‌ میشود

دلایل این اتفاق:

  • چفت نبودن ماردون نسبت به سیلندر (از عوامل مهم)
  • رطوبت بیش از اندازه مواد اولیه
  • ایراد در المنت ها به گونه ایی که المنت دمای خود را به صورت یکدست به سیلندر انتقال نمیدهد

کوره

خفه کردن زغال در کوره مشکل شایع بین تولید کنندگان میباشد البته با کمی تجربه و دقت هرگز این‌ مشکل تکرار نخواهد شد
نکته اول: استاندارد بودن کوره میباشد که مهم ترین عامل در کیفیت پخت محسوب میشود. در ساخت کوره از افراد متخصص و با تجربه استفاده کنید.
نکته دوم: در روشن کردن کوره دقت کنید تا تمام قسمت های پالت خود به خوبی روشن شده باشد. فاصله ی پالت خود با دیواره های کوره از دو طرف بصورت یکسان باشد.
پس از روشن شدن پالت شروع به بستن کوره ی خود کنید فقط قسمتی از کوره را به اندازه یه آجر در سمت پایین مخالف دود کش کوره به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیه باز بگذارید. تنفس کوره باعث افزایش شعله در کوره میشود.

پاسخ پرسش های متداول

دلیل تکه تکه شدن زغال چیست؟

چفت نبودن ماردون نسبت به سیلندر (از عوامل مهم)
رطوبت بیش از اندازه مواد اولیه
ایراد در المنت ها به گونه ایی که المنت دمای خود را به صورت یکدست به سیلندر انتقال نمیدهد

یکی از مهم ترین مشکلات در تولید بریکت چیست؟ و دلایل آن ها چیست؟

یکی از مهم ترین مشکلات در تولید بریکت شیشه کردن است. شیشه کردن دلایل گوناگونی دارد که یکی از آن ها میزان نبودن ماردون میباشد.
دقیق نبودن زوایای ماردون
عقب یا جلو بودن ماردون

مواد اولیه تولید زغال چیست؟

خاک اره
پوست گردو و خاک زغال
خاک زغال

پانوشت: تولید زغال, تولید زغال فشرده, مشکلات تولید, مشکلات تولید زغال, مشکلات تولید زغال فشرده