کارخانه تولید زغال کرج

کارخانه تولید زغال در کرج

توجیه اقتصادی برای شروع یک فعالیت، از مهم ترین معیارهای اقتصادی می باشد. امروزه صنعت تولید زغال جزء مشاغل پردرآمد به حساب می آید به این دلیل که افراد به طور روزانه از زغال استفاده گسترده ای دارند. در این مقاله به بررسی کلی راه اندازی کارخانه تولید زغال در کرج می پردازیم و شرایط راه اندازی راه به شما عزیزان خواهیم گفت. طبق آمار، مصرف زغال به دلیل کاربرد بالا در موارد مختلف، در کشور ما و کشور های همسایه بسیار بالا می باشد در نتیجه برای ما سود بسیاری به همراه خواهد داشت.

امروزه ما جزء یکی از صادرکننده های محصولات و تجهیزات به کشور های همسایه مثل ترکیه، افغانستان، پاکستان و برخی کشورهای اروپایی می باشبم. زغال نیز یکی از محصولات پرطرفدار در میان افراد خارج از ایران می باشد. پس ما با یک برنامه ریزی دقیق می توانیم در این راه به موفقیت های زیادی همچون صادرات زغال دست یابیم. مواردی که برای تاسیس کارخانه تولید زغال در کرج لازم است بدانید:

مقدار سرمایه

مقدار بودجه یا سرمایه شما برای شروع کار، تعیین کننده عوامل مختلفی مانند ابعاد کارخانه یا کارگاه، حجم تولید و کیفیت تجهیزات و دستگاه های تولید زغال می باشد. صنعت تولید زغال یک صنعت منعطف می باشد. شما می توانید با حداقل سرمایه فعالیت خود را شروع کنید و به تدریج دستگاه ها و میزان تولید خود را گسترش دهید. مقدار سرمایه مورد نیاز به محل راه اندازی کارخانه، حجم تولید، خط تولید مورد استفاده، تامین مواد اولیه مرغوب و دیگر پارامترها بستگی دارد.

تامین مواد اولیه تولید زغال

یکی از دلایل محبوبیت زغال فشرده، استفاده از ضایعات چوب و ضایعات کشاورزی در تولید و عدم استفاده از چوب درختان و از بین بردن محیط زیست می باشد. مواد اولیه برای تولید زغال به وفور یافت می شود و هزینه تهیه مواد اولیه زغال نسبتا کم بوده زیرا از مواد بازیافتی و ضایعات چوب استفاده می کنیم. مواد اولیه برای تولید زغال شامل: (پوست گردو، خاک اره و خاک زغال) می باشد. توجه داشته باشید که کیفیت مواد اولیه تاثیر زیادی بر کیفیت محصول نهایی شما خواهد داشت و برای خرید باید به افراد با تجربه مراجعه کنید تا دچار مشکل نشوید.

خواندن این مطلب به شما کمک می کند: مواد اولیه زغال چینی | قیمت مواد اولیه تولید زغال | زغال فشرده

بازار مصرف

نزدیک بودن مکان کارخانه یا کارگاه تولید زغال شما، با میزان فروش شما ارتباط مستقیم دارد. یکی از نکات مثبت جهت راه اندازی کارخانه تولید زغال در کرج، دسترسی آسان به بازار مصرف بزرگ و نزدیک بودن به پایتخت، نزدیک بودن به چالوس و دسترسی به گروه بزرگی از مصرف کنندگان می باشد. باید توجه داشته باشید که کارخانه تولید زغال شما از مرکز شهر دور باشد تا بتوانید از ایجاد آلودگی و آلاینده های مضر جلوگیری کنید.

نیروی کار

کار را از راهش وارد شو! داشتن نیرو کار ماهر با تجربه بالا باعث افزایش سرعت تولید و افزایش حجم تولید شما می شود. به طور کل افرادی که در زمینه تولید زغال مهارت داشته باشند روند کار را به خوبی پیش می برند در نتیجه موجب افزایش بهره وری مجموعه می شوند. با کمترین سرمایه برای شروع تولید زغال، به ۳ نیروی کار احتیاج داریم که حداقل یکی از آن ها باید در این زمینه تخصص بیشتری داشته باشد تا روند تولید به خوبی پیش رود.

خط تولید زغال فشرده

مزایا تولید زغال

امروزه صنعت تولید زغال جزء مشاغل پردرآمد به حساب می آید زیرا کاربرد گسترده ای در میان افراد دارد. بسیاری از افراد از زغال فشرده در رستوران ها، کافی شاپ ها، مسافرت و  همچنین آشپزی استفاده می کنند در نتیجه مصرف زغال یک موضوع همیشگی می باشد و تولید آن به صرفه است.

  • عدم آسیب به محیط زیست

همانطور که در ایتدا مقاله اشاره کردیم، زغال فشرده به دلیل تهیه از مواد اولیه ضایعات چوب به درختان و محیط زیست آسیب نمی رساند. این موضوع یکی از ویژگی های مهم تولید زغال فشرده است زیرا متاسفانه بسیاری از جنگل های کشور در دست نابودی هستند.

  • حرارت بالا و ماندگاری بالا

از دیگر مزایا زغال چینی، زمان ماندگاری و حرارت بالا آن می باشد. زمان ماندگاری بالا بدین معناست که زغال زمان بیشتری می سوزد و روشن می ماند در نتیجه در مصرف زغال صرفه جویی می شود. علاوه بر این موضوع، حرارت زغال فشرده نسبت به زغال سنتی بالاتر می باشد و یک ویژگی مثبت در زمینه پخت و پز می باشد. این دو مورد فقط و فقط به کیفیت زغال نهایی شما بر می گردد و اگر به خوبی مراحل تولید را طی کنید در نهایت زغال با کیفیت و درجه یک تولید خواهید کرد.

  • شکل قالبی و استفاده آسان

شکل نهایی زغال، به دستگاه زغال مرتبط است. در ایران دو نوع شش گوش و مکعبی به تولید می رسد. نوع مکعبی در بازار مصرف بیشتری دارد و دیگر نیاز نیست مشتری زغال را خورد یا تکه تکه کند.

  • بدون بو و گاز

یکی از معیار های کیفیت در زغال، بدون بو و گاز بودن آن می باشد. بسیاری از زغال ها حین استفاده از خود، گاز تولید می کنند و این موضوع سبب می شود زغال کامل نسوزد و سریع خاموش شود.

شاید به مطلب زیر علاقمند باشید: راه شناسایی زغال فشرده مرغوب | نحوه تشخیص زغال فشرده خوب

خط تولید زغال کرج

فرایند تولید زغال

در این بخش می خواهیم فرآیند تولید زغال را به طور مختصر بیان کنیم.

در ابتدای تولید، مواد اولیه توسط دستگاه آسیاب کاملا خرد می شوند سپس با کمک دستگاه سرند تکه های بزرگ جدا می شود و مواد اولیه غربال می شوند. مواد اولیه توسط دستگاه خشک کن به میزان مورد نیاز خسک می شوند (توجه داشته باشید که مواد اولیه نباید زیاد خشک شود و درصدی از آن باید مرطوب باقی بماند) مرحله بعدی، مرحله مهم در تولید زغال می باشد. در نهایت تمام مواد به دستگاه اکسترودر منتقل می شوند و پس از طی کردن مراحل به بریکت تبدیل می شوند. در مرحله آخر بریکت به داخل کوره زغال منتقل می شود و پخت نهایی صورت می گیرد و بریکت ها به زغال تبدیل خواهند شد.

کلام آخر

مجموعه آرکو ماشین با بیش از ده سال سابقه در زمینه تولید انواع زغال و ساخت انواع دستگاه های زغال فشرده و خطوط تولید زغال آماده همکاری با شما عزیزان در زمینه راه اندازی خط تولید می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه اندازی کارخانه تولید زغال در کرج و تمام مناطق ایران می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.